MMA GALLA VOL. 5 MAY 5TH 2018 – RESULTS

MMA GALLA VOL. 5 MAY 5TH 2018 – RESULTS

Sat 5th May 2018

Odense, Denmark

Odense Isstadion

Maincard

MMA GALLA CHAMPIONSHIP Title fight

David Jacobsson

Halmstad MMA (SWE)

Danny Mathiasen

CSA.dk (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

Pro / a CLASS

Shama Shirzad

Pantera Gym (GER)

Roger Huerta

CSA.dk (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

Amateur / B CLASS

ERHAN OKUROGLU

Rumble Sports (DEN)

SOPHUS FALK

Great Danes Fight Club (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

INGE PAULSEN

Spartacus MMA (NOR)

ALEKSANDER JOKSIMOVIC

Arte Suave (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

STEFAN JØRGENSEN

Mikenta (DEN)

RASMUS BRØNDSEL

Neogym (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

JANUS S. OLSEN

Renegade MMA (SWE)

OLEG BERNC

Renzo Gracie Gym (GER)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

RUNE ROBERTSEN

Spartacus MMA (NOR)

SAMUEL LINICKI

Arte Suave (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

OLA JACOBSSON

Halmstad MMA (SWE)

JEAN FRANCO ALVARDO

Stavanger MMA (NOR)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

DANIAL IQBAL

Fighters Lab Norge (NOR)

Tobias Zacho

Renegade MMA (SWE)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

KIM A. M. HANSEN

Rakkestad Kampsportklubb (NOR)

SHERWAN KHALIL

Arte Suave (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

DEVIN R. CHRISTENSEN

Halmstad MMA (SWE)

NURTAJ NABI

Fighters Lab Norge (NOR)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

9. Amateur / B CLASS

8. Amateur / B CLASS

7. Amateur / B CLASS

6. Amateur / B CLASS

ERHAN OKUROGLU

Rumble Sports (DEN)

SOPHUS FALK

Great Danes Fight Club (DEN)

INGE PAULSEN

Spartacus MMA (NOR)

ALEKSANDER JOKSIMOVIC

Arte Suave (DEN)

STEFAN JØRGENSEN

Mikenta (DEN)

RASMUS BRØNDSEL

Neogym (DEN)

JANUS S. OLSEN

Renegade MMA (SWE)

OLEG BERNC

Renzo Gracie Gym (GER)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0
Winner
Winner
Winner

5. Amateur / B CLASS

4. Amateur / B CLASS

3. Amateur / B CLASS

2. Amateur / B CLASS

RUNE ROBERTSEN

Spartacus MMA (NOR)

SAMUEL LINICKI

Arte Suave (DEN)

OLA JACOBSSON

Halmstad MMA (SWE)

JEAN FRANCO ALVARDO

Stavanger MMA (NOR)

DANIAL IQBAL

Fighters Lab Norge (NOR)

Tobias Zacho

Renegade MMA (SWE)

KIM A. M. HANSEN

Rakkestad Kampsportklubb (NOR)

SHERWAN KHALIL

Arte Suave (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0
Winner
Winner
Winner

1. Amateur / B CLASS

DEVIN R. CHRISTENSEN

Halmstad MMA (SWE)

NURTAJ NABI

Fighters Lab Norge (NOR)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0
Winner
Winner
Winner

Undercard

TEHVID BALTIC

Rakkestad Kampsportsklubb (NOR)

MIKKEL B. NIELSEN

Rumble Sports (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

DANIJEL GRBIC

Redline MMA (SWE)

PATRICK CHRISTENSEN

Arte Suave (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

AHMED HUSSEIN

Legion F.K. (SWE)

MIKKEL IVERSEN

Metanoia (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

CASPER L. CHRISTENSEN

Aarhus Fight Academy (DEN)

ØRJAN INGEBRETSEN

Spartacus MMA (NOR)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

ASLAN MAGAMADOV

Sørlandets Kampsportssenter (NOR)

PATRICK VINGGARD

Fight Center Herning (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

JOAKIM DAHLIN

Fighters Lab Norge (NOR)

RASMUS V. PALLESEN

Neogym (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

MIRZA BEGOVIC

Lions Fight Gym (DEN)

JAKOB SIRIS

CSA (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

PHUONG TRAN

Fighters Lab Norge (NOR)

FARAMARZ MOSHFEGH

Mikenta (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

AHMED ISSA

Aarhus Fight Academy (DEN)

MARTIN YASIN

CSA (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

Emin Magomadov

Sørlandets Kampsportsenter (NOR)

Osama Samsam

CSA.dk (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

IAN O. KRAUSE

Renzo Gracie Gym (GER)

JARL KROGH-LUND

Renegade MMA (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0

11. Amateur / B CLASS

10. Amateur / B CLASS

9. Amateur / B CLASS

TEHVID BALTIC

Rakkestad Kampsportsklubb (NOR)

MIKKEL B. NIELSEN

Rumble Sports (DEN)

DANIJEL GRBIC

Redline MMA (SWE)

PATRICK CHRISTENSEN

Arte Suave (DEN)

AHMED HUSSEIN

Legion F.K. (SWE)

MIKKEL IVERSEN

Metanoia (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0
Winner
Winner
Winner

8. Amateur / B CLASS

7. Amateur / B CLASS

6. Amateur / B CLASS

5. Amateur / B CLASS

CASPER L. CHRISTENSEN

Aarhus Fight Academy (DEN)

ØRJAN INGEBRETSEN

Spartacus MMA (NOR)

ASLAN MAGAMADOV

Sørlandets Kampsportssenter (NOR)

PATRICK VINGGARD

Fight Center Herning (DEN)

JOAKIM DAHLIN

Fighters Lab Norge (NOR)

RASMUS V. PALLESEN

Neogym (DEN)

MIRZA BEGOVIC

Lions Fight Gym (DEN)

JAKOB SIRIS

CSA (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0
Winner
Winner
Winner

4. Amateur / B CLASS

3. Amateur / B CLASS

2. Amateur / c CLASS

1. Amateur / c CLASS

PHUONG TRAN

Fighters Lab Norge (NOR)

FARAMARZ MOSHFEGH

Mikenta (DEN)

AHMED ISSA

Aarhus Fight Academy (DEN)

MARTIN YASIN

CSA (DEN)

Emin Magomadov

Sørlandets Kampsportsenter (NOR)

Osama Samsam

CSA.dk (DEN)

IAN O. KRAUSE

Renzo Gracie Gym (GER)

JARL KROGH-LUND

Renegade MMA (DEN)
Winner

Danny Mathiasen

Points 3-0
Winner
Winner
Winner

Start time

14.30 doors

15.00 Undercard

19.00 Maincard

event

Doors

Amateur b class & C Class

PRO & Amateur B Class

Where to watch

MMA GALLA VOL. 5
SATURDAY MAY 5TH 2018
ODENSE ISSTADION
Møllemarksvej 75, 5200 Odense, Denmark

MMA GALLA VOL. 5 MAY 5TH 2018 – FULL FIGHTCARD

MMA GALLA VOL. 5 MAY 5TH 2018 – FULL FIGHTCARD

Sat 5th May 2018

Odense, Denmark

Odense Isstadion

Maincard

MMA GALLA CHAMPIONSHIP Title fight

David Jacobsson

Halmstad MMA (SWE)
VS

Danny Mathiasen

CSA.dk (DEN)

Pro / a CLASS

Shama Shirzad

Pantera Gym (GER)
VS

Roger Huerta

CSA.dk (DEN)

Amateur / B CLASS

9. Amateur / B CLASS

8. Amateur / B CLASS

7. Amateur / B CLASS

6. Amateur / B CLASS

ERHAN OKUROGLU

Rumble Sports (DEN)

SOPHUS FALK

Great Danes Fight Club (DEN)

INGE PAULSEN

Spartacus MMA (NOR)

ALEKSANDER JOKSIMOVIC

Arte Suave (DEN)

STEFAN JØRGENSEN

Mikenta (DEN)

RASMUS BRØNDSEL

Neogym (DEN)

JANUS S. OLSEN

Renegade MMA (SWE)

OLEG BERNC

Renzo Gracie Gym (GER)

5. Amateur / B CLASS

4. Amateur / B CLASS

3. Amateur / B CLASS

2. Amateur / B CLASS

RUNE ROBERTSEN

Spartacus MMA (NOR)

SAMUEL LINICKI

Arte Suave (DEN)

OLA JACOBSSON

Halmstad MMA (SWE)

JEAN FRANCO ALVARDO

Stavanger MMA (NOR)

DANIAL IQBAL

Fighters Lab Norge (NOR)

Tobias Zacho

Renegade MMA (SWE)

KIM A. M. HANSEN

Rakkestad Kampsportklubb (NOR)

SHERWAN KHALIL

Arte Suave (DEN)

1. Amateur / B CLASS

DEVIN R. CHRISTENSEN

Halmstad MMA (SWE)

NURTAJ NABI

Fighters Lab Norge (NOR)

Amateur / B CLASS

ERHAN OKUROGLU

Rumble Sports (DEN)
VS

SOPHUS FALK

Great Danes Fight Club (DEN)

Amateur / B CLASS

INGE PAULSEN

Spartacus MMA (NOR)
VS

ALEKSANDER JOKSIMOVIC

Arte Suave (DEN)

Amateur / B CLASS

STEFAN JØRGENSEN

Mikenta (DEN)
VS

RASMUS BRØNDSEL

Neogym (DEN)

Amateur / B CLASS

JANUS S. OLSEN

Renegade MMA (SWE)
VS

OLEG BERNC

Renzo Gracie Gym (GER)

Amateur / B CLASS

RUNE ROBERTSEN

Spartacus MMA (NOR)
VS

SAMUEL LINICKI

Arte Suave (DEN)

Amateur / B CLASS

OLA JACOBSSON

Halmstad MMA (SWE)
VS

JEAN FRANCO ALVARDO

Stavanger MMA (NOR)

Amateur / B CLASS

Danial Iqbal

Fighters Lab Norge (NOR)
VS

Tobias Zacho

Renegade MMA (SWE)

Amateur / B CLASS

KIM A. M. HANSEN

Rakkestad Kampsportklubb (NOR)
VS

SHERWAN KHALIL

Arte Suave (DEN)

Amateur / B CLASS

DEVIN R. CHRISTENSEN

Halmstad MMA (SWE)
VS

Nurtaj Nabi

Fighters Lab Norge (NOR)

Undercard

11. Amateur / B CLASS

10. Amateur / B CLASS

9. Amateur / B CLASS

TEHVID BALTIC

Rakkestad Kampsportsklubb (NOR)

MIKKEL B. NIELSEN

Rumble Sports (DEN)

DANIJEL GRBIC

Redline MMA (SWE)

PATRICK CHRISTENSEN

Arte Suave (DEN)

AHMED HUSSEIN

Legion F.K. (SWE)

MIKKEL IVERSEN

Metanoia (DEN)

8. Amateur / B CLASS

7. Amateur / B CLASS

6. Amateur / B CLASS

5. Amateur / B CLASS

CASPER L. CHRISTENSEN

Aarhus Fight Academy (DEN)

ØRJAN INGEBRETSEN

Spartacus MMA (NOR)

ASLAN MAGAMADOV

Sørlandets Kampsportssenter (NOR)

PATRICK VINGGARD

Fight Center Herning (DEN)

JOAKIM DAHLIN

Fighters Lab Norge (NOR)

RASMUS V. PALLESEN

Neogym (DEN)

MIRZA BEGOVIC

Lions Fight Gym (DEN)

JAKOB SIRIS

CSA (DEN)

4. Amateur / B CLASS

3. Amateur / B CLASS

2. Amateur / c CLASS

1. Amateur / c CLASS

PHUONG TRAN

Fighters Lab Norge (NOR)

FARAMARZ MOSHFEGH

Mikenta (DEN)

AHMED ISSA

Aarhus Fight Academy (DEN)

MARTIN YASIN

CSA (DEN)

Emin Magomadov

Sørlandets Kampsportsenter (NOR)

Osama Samsam

CSA.dk (DEN)

IAN O. KRAUSE

Renzo Gracie Gym (GER)

JARL KROGH-LUND

Renegade MMA (DEN)

Amateur / B CLASS

TEHVID BALTIC

Rakkestad Kampsportsklubb (NOR)
VS

MIKKEL B. NIELSEN

Rumble Sports (DEN)

Amateur / B CLASS

DANIAL Grbic

Redline MMA (SWE)
VS

PATRICK CHRISTENSEN

Arte Suave (DEN)

Amateur / B CLASS

AHMED HUSSEIN

Legion F.K. (SWE)
VS

MIKKEL IVERSEN

Metanoia (DEN)

Amateur / B CLASS

CASPER L. CHRISTENSEN

Aarhus Fight Academy (DEN)
VS

ØRJAN INGEBRETSEN

Spartacus MMA (NOR)

Amateur / B CLASS

ASLAN MAGAMADOV

Sørlandets Kampsportssenter (NOR)
VS

PATRICK VINGGARD

Fight Center Herning (DEN)

Amateur / B CLASS

JOAKIM DAHLIN

Fighters Lab Norge (NOR)
VS

RASMUS V. PALLESEN

Neogym (DEN)

Amateur / B CLASS

MIRZA BEGOVIC

Lions Fight Gym (DEN)
VS

JAKOB SIRIS

CSA (DEN)

Amateur / B CLASS

PHUONG TRAN

Fighters Lab Norge (NOR)
VS

FARAMARZ MOSHFEGH

Mikenta (DEN)

Amateur / B CLASS

AHMED ISSA

Aarhus Fight Academy (DEN)
VS

MARTIN YASIN

CSA (DEN)

Amateur / C CLASS

Emin Magomadov

Sørlandets Kampsportsenter (NOR)
VS

Osama Samsam

CSA.dk (DEN)

Amateur / C CLASS

Ian O. Krause

Renzo Gracie Gym (GER)
VS

JARL KROGH-LUND

Renegade MMA (DEN)

Start time

14.30 doors

15.00 Undercard

19.00 Maincard

event

Doors

Amateur b class & C Class

PRO & Amateur B Class

Where to watch

MMA GALLA VOL. 5
SATURDAY MAY 5TH 2018
ODENSE ISSTADION
Møllemarksvej 75, 5200 Odense, Denmark

Tanker fra MMA GALLA teamet

Tanker fra MMA GALLA teamet

SATURDAY MAY 5TH 2018 - ODENSE ISSTADION

MMA GALLA VOL. 5

Med under 3 uger til VOL.5, så kommer der et par tanker fra hele MMA GALLA teamet, som vi håber I vil tage jer tid til at læse:

Vi kan se, at I rigtig, RIGTIG godt kunne lide vores Rockstar konkurrence, sjældent har vi fået så mange kommentarer til et opslag. Det er selvfølgelig dejligt, og vi glæder os til at trække en vinder.

Men når vi kigger på kommentarerne, og det samme har gjort sig gældende ved alle andre konkurrencer, så kan vi se, at der er mange som skriver, at de aldrig har været til MMA før og nu vil de gerne prøve det, hvis de vinder.

Og så er det vi tænker, at hvis man ikke har været til et MMA stævne før, men måske kun har set det online, hvad enten det har været tidligere MMA GALLA events eller UFC, så er VOL.5 altså et rigtig godt sted at springe på, og få sin første rigtige live MMA oplevelse.

Vi snakker 24 kampe og 8 timers non stop underholdning for den nette sum af 200 kroner. Det er marginalt dyrere end en 3D biograffilm.

Mange af jer, som følger med derude, kender nogle af os, der står bag MMA GALLA. Omend vi kommer fra forskellige baggrunde, så har vi alle det til fælles at vi er rigtig glade for at organisere events til glæde for både publikum og fightere.

Og ja, så har vi selvfølgelig alle en kærlighed til vores sport, MMA.

Så alt i alt er vi derfor godt tilfredse med det vi kan tilbyde jer til VOL.5. Stævnet giver bl.a. en dedikeret fighter som Prince Avenu en ventet Pro debut nu hos os.

Prince Avenu

Ligeledes er vi glade for at have Danny Mathiasen tilbage i MMA GALLAS første titelkamp, efter at Danny har leveret nogle rigtige solide sejre i 2017. Vi ser meget frem til Dannys opgør med den formstærke svensker David Jacobsson.

Danny Mathiassen

David Jacobsson

Hvis vi ser kort tilbage på tidligere stævner, så vi er glade for også at have haft Nick Barnø i buret hos os, nu hvor han snart står overfor karrierens vel største kamp mod Colombo.

Nick Barnø

I forlængelse af dén tankegang er vi også glade for at vi havde Mark O. Madsen på kortet her i januar – hvis vi har været med til at bane vejen for at han kan komme i UFC, så har vi gjort vores!

Mark O. Madsen

Og nu vi er ved UFC, så skal vi ikke glemme den slemmeste dreng, der nogensinde er kommet ud af Husum, Mads Burnell, der også har haft kamp i MMA GALLA regi, og som nu viser rigtig gode takter i UFC.

Mads kommer jo i øvrigt sammen med Poul Roest og speaker til VOL. 5, så nu er I advaret;)

Igen, pointen er såmænd bare, at et sted som VOL.5 er et rigtig godt sted for alle jer, som ikke har været afsted endnu, at hoppe på toget og se en masse spændende kampe med potentielle kommende UFC kæmpere, både på Undercard og Maincard.

Vi kan vist godt garantere, at det bliver en god dag med god underholdning, og vi vil faktisk også godt garantere at I bliver bidt af den intense stemning, for det ER bare noget andet at se det live sammen med vennerne og 1000 andre mennesker, end at se det hjemme på fjernsynet.

Håber vi ses den 5 maj – hilsen hele MMA GALLA teamet

Jonas, Jacob, Bo, Nick, Claus og Otto.

MMA GALLA BUSINESS CLUB

UPCOMING EVENT

Will be announced soon

Partners and Sponsors

Trusted and used by MMA GALLA

Your Logo here?

Do you want to become a partner or sponsor?

RESULTS – MMA GALLA VOL. 4 JANUARY 13TH 2018

RESULTS – MMA GALLA VOL. 4 JANUARY 13TH 2018

MMA GALLA BUSINESS CLUB

MMA GALLA BUSINESS CLUB
Win

Aslan
MaGAMADOV

Sørlandets Kampsportsenter (Nor)

1. Fight / B Class

VS

points 3-0

Lose

Mikey Ølholm

Rumble Sports (Den)

Lose

Nicolai
christensen

Svendborg MMA (Den)

2. Fight / B Class

VS

POINTS 0-3

Win

Kim Phan

CSA.dk (Den)

Lose

William Werenskjold

Frontline Academy (Nor)

3. Fight / B Class

VS

TKO

Win

Inge Paulsen

Spartacus MMA (Nor)

Win

Navid Shahi

Sørlandets Kampsportsenter (Nor)

4. Fight / B Class

VS

KO

Lose

Nicolai Wie

CSA.dk (Den)

Lose

Robin Bruland Engeset

Sunnfjord MMA (Nor)

5. Fight / B Class

VS

Tko

Win

Niels Buch Jensen

Mikenta (Den)

Lose

Odd Martin Engen

Rakkestad Kampsportklubb (Nor)

6. Fight / B Class

VS

points 0-3

Win

Martin Aagaard

Rumble Sports (Den)

Lose

Simon Sloth

Big Rock Academy (Den)

7. Fight / B Class

VS

Tko

Win

Erhan Okuroglu

Rumble Sports (Den)

Lose

Martin Yasin

CSA.dk (Den)

8. Fight / B Class

VS

Points 0-3

Win

Sharafmal Sediqi

Nakskov MMA (Den)

Lose

Matthias
Freyschuss

Mjölby Fight Gym (Swe)

12. Fight / a Class professional

VS

Submission

Win

Mark O. Madsen

Team Olympian (Den)

Win

David Jacobsson

Halmstad MMA (Swe)

13. Fight / a Class professional

VS

Points 2-1

Lose

Thomas Jessing

Arte Suave (Den)

Lose

Luke Morton

Wolverhampton BJJ (Eng)

13. Fight / a Class professional

VS

KO

Win

Nick Barnø

Arte Suave (Den)

Partners and Sponsors

Trusted and used by MMA GALLA

Page 1 of 512345

Pin It on Pinterest

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

You have Successfully Subscribed!